Calendar Evenimente vă recomandă:
CONCERT TUDOR GHEORGHE - CEL CE GÂNDEȘTE SINGUR
28-03-2023

Va asteptam in 28 MARTIE la Sala Palatului, cu o noua PREMIERA, "CEL CE GANDESTE SINGUR", unde Maestrul va fi acompaniat de Orchestra si Grupul vocal Concertino din Chisinau, sub bagheta dirijorului si orchestratorului Marius Hristescu.

   
Calendar Evenimente vă recomandă:
URBAN BLUES FEST EDIȚIA 3
31-03-2023

A treia ediţie Urban Blues Fest va avea loc între 31 martie şi 2 aprilie, în The Pub Universităţii şi va reuni artişti din lumea bluesului mioritic, dar şi invitaţi de seamă din Serbia, Austria şi Statele Unite. Cap de afiş vor fi: AXiS, MARIUS DOBRA BLUES BAND şi BLUESCORE

   
Calendar Evenimente vă recomandă:
TURNEUL CORULUI MADRIGAL - ”SĂPTĂMÂNA PATIMILOR”
01-04-2023

În perioada 29 martie – 13 aprilie 2022, Corul Național de Cameră „Madrigal - Marin Constantin”, va susține 9 spectacole în 8 orașe din țară, în cadrul turneul național de Paște „Săptămâna Patimilor”.

   
Calendar Evenimente vă recomandă:
ATELIERUL DE ROBOTICĂ ȘI PROGRAMARE LA ANTIPA
02-04-2023

Muzeul Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa” și www.ȘcoalaIT.ro vă invită să îi aduceți pe cei mici la atelierele STEaM de Robotică și Programare.

   
Calendar Evenimente vă recomandă:
EXPO ”PARTEA NEVĂZUTĂ A TEATRULUI - CULISELE NOTTARA
03-04-2023

Teatrul Nottara anunță vernisajul expoziției „Partea nevăzută a teatrului. O incursiune în culisele Teatrului Nottara”. Evenimentul va avea loc chiar de Ziua Mondială a Teatrului, pe 27 martie 2023, de la ora 14.00, la București Mall – Vitan, partener al proiectului.

   
Calendar Evenimente vă recomandă:
EXPOZIȚIA UZSART GROUP LA CAREI
03-04-2023

Începând cu 17 martie 2023, în Castelul Károlyi din municipiul Carei va avea loc vernisajul expoziției de artă plastică contemporană a artiștilor din cadrul Asociației UzsArt Group din Ungaria.

   
Calendar Evenimente vă recomandă:
CONCURSUL ”ÎN CĂUTAREA EXCELENȚEI ȘTEFAN POPESCU - 75”
05-04-2023

La împlinirea a 75 de ani de la trecerea în eternitate a marelui pictor buzoian Ștefan Popescu, artist devenit membru al Academiei Române, Asociatia Pro Valores și Ovalsart organizează prima ediție a Concursului Internațional de Arte Plastice “Ștefan Popescu”.

   
Calendar Evenimente vă recomandă:
TURNEU BALET CARMEN - PREMIERĂ ÎN ROMÂNIA
08-05-2023

Turneul baletului CARMEN va fi găzduit pe scena TNB – Sala Ion Caramitru pe 8 mai. Celelate orașe au spectacole între 1-9 mai.

   
Calendar Evenimente vă recomandă:
TREI TENORI ITALIENI - TURNEU ÎN ROMÂNIA
15-05-2023

Celebre arii și îndrăgite canzonete vor face inimile să vibreze în interpretarea unui formidail trio de tenori italieni: Domenico Menini, Alessandro Goldoni și Angelo Forte vor interpreta arii precum “Nessun dorma”, “E lucevan le stelle” ... la București pe 15 mai, ora 20:00.

   
Calendar Evenimente vă recomandă:
CONCERT ALESSANDRO SAFINA LA SALA PALATULUI
26-05-2023

In 26 mai 2023 Alessandro Safina va concerta pe scena Salii Palatului din Bucuresti, insotit de o orchestra simfonica.

   
Calendar Evenimente vă recomandă:
CONCERT AL BANO & SIMFONICO LA BUCUREȘTI
27-05-2023

Al Bano, legendarul artist care conferă muzicii italiene o savoare aparte, revine în România pentru a celebra 80 de ani de viață printr-un concert - eveniment menit să creeze amintiri de neuitat.

   
Calendar Evenimente vă recomandă:
CONCERT AL BANO & SIMFONICO LA BUCUREȘTI
27-05-2023

Al Bano, legendarul artist care conferă muzicii italiene o savoare aparte, revine în România pentru a celebra 80 de ani de viață printr-un concert - eveniment menit să creeze amintiri de neuitat.

   
preloader
PROLETARIATUL A LUAT FIINȚĂ ÎN URMA INTRODUCERII MAȘINILOR

Am întrebat azi un prieten ecologist dacă nu i se pare discriminatoriu ca oamenii să umble îmbrăcați și animalele nu. Și i-am povestit că am văzut la televizor o maimuță îmbrăcată în constum care fuma și bea whisky și că îi stătea foarte bine.
NUMĂRĂTOAREA E IMPORTANTĂ ...

O femeie către un bărbat la o petrecere:
- Dumneata tare semeni cu al treilea soţ al meu.
- Dar de câte ori aţi fost căsătorită?

...
Caută Evenimente
deschide
Termenul căutat: Numai evenimente din data: până în data:
Numai evenimente din Judeţul:
Numai din Categoria:

PARTENERI
 
Alpha Bank
 
Europa FM
 
BusinessMark
 
Domeniul Coralia Boldur
 
MMC
 
BMS
 
CP
 
PREMIERA FILMULUI ”CINA PERFECTĂ”
Data: 19-03-2023 Ora: 10:00
Locatia: București și întrega țară
Acțiune, comedie, suspans și romantism, pe aceste ingrediente mizează rețeta filmului “Cina perfectă” pentru a încânta publicul de cinema. O poveste italiană în care pasiunea este cuvântul cheie: pentru gastronomie, pentru o femeie temperamentală, pentru un bărbat amestecat în afaceri dubioase ...
   
... pentru prieteni și familie.

“Cina perfectă” este o poveste de dragoste care aparent nu se poate întâmpla. Carmine este un mafiot bun la suflet, în timp ce Consuelo este iute de mânie și o profesionistă talentată în domeniul gastronomiei. La prima vedere, tot ce au în comun este o copilărie dificilă. Cu toate acestea, ei împărtășesc o pasiune care îi aduce împreună, și mai mult decât atât, îi face să se îndrăgostească. Pasiunea lor pentru arta culinară și aspirația comună de a construi ceva cu adevărat frumos le vor oferi șansa de a se reinventa. Nu este doar un film despre gastronomie. Așteptați-vă la o comedie polițistă!

Actorii din rolurile principale, Salvatore Esposito (Carmine) și Greta Scarano (Consuelo) sunt cunoscuți publicului român din serialele de succes Gomorrah și Fargo. La indicațiile regizorului Davide Minnella, cei doi construiesc o poveste plină de culoare, arome și emoții care vă va captiva pe de-a întregul.
“Le-am cerut lui Salvatore și Gretei să aibă o atenție deosebită stării emoționale a personajelor pentru că am vrut sa redau o imagine viu colorată a acestor două lumi. Și-au pus abilitățile actoricești în slujba poveștii așa cum numai marii actori o fac. S-au îndrăgostit de personajele Carmine și Consuelo și le-au făcut să le aparțină.” - Davide Minnella

Davide Minnella este regizor și scenarist. În 2014 și-a făcut debutul ca regizor cu documentarul parodic “Ci Vorrebbe un Miracolo”, o comedie pe jumătate în glumă despre problemele din mediul marin italian. Filmul a primit numeroase premii atât în Italia, cât și în străinătate. A scris și regizat multe reclame, documentare și scurtmetraje. Multe dintre titlurile sale au primit premii la festivaluri naționale și internaționale: „Bar”, “La Porta”, “Mai dove dovremmo essere” cu Sergio Rubini, “As It Should Be” cu Piera Degli Esposti și Diane Fleri, care a avut premiera la cea de-a 60-a ediție a Festivalului Internațional de Film de la Berlin și a obținut o Mențiune specială pentru scenariu la Nastri D\'Argento 2011, și, nu în ultimul rând “Il Potere dell’Oro Rosso” cu Paolo Sassanelli, în cadrul unui eveniment la Rome Film Fest 2015 și câștigător a peste 100 de premii. “Cina perfectă”/„An Italian Gourmet Crime Story” este primul său lungmetraj.

Filmul a câștigat marele premiu Bucharest Best Comedy Film și face parte dintr-o campanie de promovare a filmului european, susținută de Institutul Cultural Italian.

În România, “Cina perfectă” este distribuită de Empire Video Production. Filmul se va vedea pe 20 de ecrane în toată țara.

Eveniment publicat in data de: 12-03-2023
de către Calendar Evenimente
Vizualizat de: 51 ori
Website: http://www.facebook.com/BucharestBCF
   
Comentarii: 0
 

Comentează acest eveniment

PUBLICITATE
 
 
Ioan Istrate
 
Starea Presei